Exkurze do JE Temelín

Napsal/a: 
František Martan

10. února 2017 se třídy ME2 a ME3 maturitního oboru Mechanik elektrotechnik ze Střední školy a Základní školy Vimperk vydaly pod vedením ing. Václava Heinzla a pana Miroslava Fučíka, který řídil mikrobus, do jaderné elektrárny Temelín. Hned u vstupu nás paní průvodkyně nasměrovala na selfie point v informačním středisku, kde se mohl každý zájemce vyfotit u jaderného reaktoru. Následovaly odborné informace o funkci elektrárny a o jejích komponentech. Po přednášce jsme měli možnost nahlédnout do mlžné komory, kde byla vidět radiace v běžné krajině. Všichni zájemci si také mohli odnést maketu uranu, jehož originál se používá při štěpení. Naše další kroky vedly do expozice jaderné energie, kde jsme si rozšířili své znalosti. Po individuální prohlídce jsme museli odlehčit naši váhu o kovové předměty. Poté jsme šli přímo do elektrárny. U vstupu nás nechali projít přes brány kontrolující stav kovu a stav radiace a z bezpečnostních důvodů nás rozdělili do dvou skupin. Každou skupinu doprovázel kromě průvodkyně člen ochranky. Naše první kroky vedly k chladicím věžím, kde nám byla odborně vysvětlena jejich funkce a parametry. Následovalo krátké vyprávění o ekologickém postupu elektrárny a nutnosti třídění odpadů. Potom nás přivedli ke generátoru, kde se z mechanické energie stává elektrická. Bylo nám také vysvětleno, že elektrárna musí být z bezpečnostních důvodů vždy napájena elektřinou, aby ji bylo možné odstavit. Použité jaderné palivo je skladováno v několik desítek tun vážících boxech, kde se cena jednoho pohybuje okolo padesáti milionů Kč. Na samotném závěru prohlídky jsme procházeli jen několik metrů od reaktoru chráněného velmi odolnou zdí budovy, která je údajně schopna odolat nárazu středně velkého letadla až do rychlosti zhruba 750 km/h. Tím naše exkurze skončila a my se se spoustou nových znalostí vydali zpět k našim domovům.

František Martan, student 3. ročníku